Studium przypadku – Relaksująca i lecznicza kąpiel

Studium przypadku – Motherlylove

Przypadek 2: Relaksująca i lecznicza kąpiel – Motherlylove Pamper Mum Relaksujący olejek do kąpieli

Teraz może usiąść i cieszyć się swoim dzieckiem 

Piersza ciąża Jasmin*, jak i poród były prawidłowe. Jasmin dwa miesiące przed narodzinami dziecka opuściła wraz z mężem Indie i przyjechała do Anglii. Zarówno ona, jak i jej mąż byli przekonani o słuszności ich decyzji.

Po narodzinach  

Po narodzinach ich syna, główna przełożona poprosiła mnie, abym zobaczyła jako położna i aromaterapeuta, jak się czuje Jasmin. Pacjentka, nie miała żadnych objawów podrażnień skóry, żadnych problemów zdrowotnych, a przebieg jej ciąży i sam poród był prawidłowy. W czasie porodu, otrzymała znieczulenie zewnątrzoponowe i poza bólem pleców w czasie ciąży, jej wejście w macierzyństwo było stosunkowo wolne od dolegliwości.

Po porodzie, Jasmin odczuwała bóle spowodowane nacięciem krocza.
Ból był bardzo intensywny i uniemożliwiał jej cieszenia sie pierwszymi dniami macierzyństwa. Siadanie tylko pogarszało stan bardzo delikatnej skóry, co powodowało że Jasmin nie była w stanie się zrelaksować i karmić dziecko z powodu bólu „na dole”. Po przebadaniu, zaproponowałam Jasmin kąpiel z dodatkiem olejku z lawendy i cyprysu, na co chętnie się zgodziła.

Kąpiel

Jasmin, potrzebowała połączenia olejków, które pomogą jej się zrelaksować i wpłynąć kojąco i leczniczo na ranę. Przygotowałam więc aromaterapeutyczną kąpiel z lawendy i cyprysu. Aby upewnić się, że olejki rozpuszczą się w kąpieli, przygotowałam je wymieszane z łyżką mleka.

Jasmin, rozkoszowała się kąpielą i przyznała, że rozkoszowała sie zapachem, a kąpiel była dla niej kojąca i relaksująca. Po kąpieli, wydawała się spokojniejsza i przyznała, że czuje się bardziej komfortowo, a krocze jest mniej bolesne. Kąpiel, pomogła również Jasmin poprawić nastrój, co pozytywnie wpłynało na opiekę nad nowonarodzonym dzieckiem. Przez kolejne dwa tygodnie, raz dziennie Jasmin korzystała z kąpieli aromaterapeutycznych. Aby upewnić się, że olejki rozpuszczą się prawidłowo w kąpieli, zawsze wymieszaj je z łyżką mleka.

Szczęśliwa mama

Tydzień później, Jasmin została wypisana do domu. Zadzwoniłam do niej, aby się dowiedzieć jak się czuje. W jej głosie było wyraźnie słychać szczęście i pewność siebie. Jasmin była podekscytowana wiadomością, że jej rodzice przylatują z Indii w odwiedziny. Powiedziała, że kąpiele są dla niej relaksujące i cudownie wpływają na leczenie rany. Zarówno ona jak i dziecko czują się dobrze.

*Imię zostało zmienione.

Proszę poinformować lekarza lub położna, kiedy stosujesz terapię zastępczą.

Badania naukowe

Wszystkie olejki eteryczne, zostały zmieszane w harmonijny sposób, aby mogły być stosowane w ciąży i skutecznie łagodziły bóle po porodzie.

Lawenda i cyprys zostały wybrane ze względu na ich działanie farmakologiczne, które łagodzi ból, zmniejsza obrzęk ran i relaksuje, co umożliwia spokojny sen.

Jan Bastard BSc. (Hons) complementary therapy/aromatherapy, RN, RM, Anaesthetic Diploma, IAIM.

https://www.amazon.co.uk/Carrier-Oils-For-Aromatherapy-Massage/dp/1874353026

https://roberttisserand.com/2011/07/lavender-oil-and-pregnancy/

https://www.quinessence.com/blog/cypress-essential-oil