Studium przypadku masaż w czasie porodu

Studium przypadku – Motherlylove

Przypadek 1: Masaż w czasie porodu – Motherlylove Due Date Olejek do masażu w czasie ciąży i porodu


Od zniechęcających bóli po łatwy poród

Primrose* całą noc odczuwała bóle porodowe i była już strasznie zmęczona. To było jej pierwsze dziecko i chciała je urodzić naturalnie. O 6.45 rano, Primrose* była już wycieńczona i zrezygnowana, a jednocześnie chciała urodzić bez znieczulenia zewnątrz oponowego.

Poród

Jako położna aromaterapeuta, zostałam poproszona przez główna położną, abym zobaczyła się z Primrose*. Kiedy weszłam na salę porodową, kobieta stała koło łóżka i opierała się o torbę z fasolą. Skurcze pojawiały się co 2-3 minuty i trwały 60-70 sekund. Korzystała z pomocy Entanoxu – wziewny środek przeciwbólowy. Oboje z mężem byli zmęczeni po całej nocy oczekiwań.

Miała 9 cm rozwarcie i wszystko wyglądało dobrze zarówno dla niej jak i dla dziecka. Naszym problemem był fakt, że Primrose* oddychała bardzo niespokojnie, szybko i nierówno podczas skurczy. Moim zadaniem było pomóc kobiecie zrelaksować się i przejść czas poród z pełną kontrolą i brakiem komplikacji.

W krótkiej dyskusji z Primrose*, zaproponowałam jej wykonanie aromaterapeutycznego masażu przy wykorzystaniu olejku mandarynkowego, rzymskiego rumianku, oraz kadzidłowca Cartera używanego jako nośnik olejku Jojoba. Kobieta wykazała duże zainteresowanie i była szczęśliwa, że ktoś chce jej pomóc.

Przy pomocy delikatnych ruchów i przy stałych uciskach podczas skurczy, udało nam się złagodzić ból.

Po masażu

Primrose* radziła sobie ze skurczami, a jej oddech spowolnił się pomiędzy i w czasie skurczów, co oznaczało, że dziecko otrzymywało więcej tlenu. Powiedziała, że jest zrelaksowana, mniej zdenerwowana i bardziej radośnie oczekuje porodu. Masaż dodał jej energii, chęć i wolę do wydania potomka na świat.

Natomiast pacjentka zaczęła odczuwać mdłości, pół godziny później Primrose* zaczęła czuć się słabo.

Zostałam ponownie wezwana na salę porodową. Umieściłam dwie kropelki olejku miętowego na waciku. Primrose* poczuła się lepiej i dodatkowo zapach olejku był dla niej przyjemny.

10 minut później

Tylko 10 minut później Primrose* była już na łóżku porodowym (na czworakach) gdzie urodziła zdrowego chłopca, o wadze 4.4 kg. Wszyscy byli zachwyceni.

Primrose* i jej dziecko zostało wypisane w trzecim dniu po porodzie. Dziecko bardzo dobrze jadło z piersi, a pacjentka i jej mąż byli w siódmym niebie z powodu ich nowo narodzonego dziecka.

Mama i tata byli zachwyceni i wdzięczni za opiekę, która otrzymali. 10 dni po porodzie pielęgniarka społeczna poinformowała mnie, że Primrose* i jej dziecko zostali wypisani z opieki pielęgniarskiej, ponieważ wszystko układało się dobrze.

*Imię zmneniona, aby chronić prywatność.

Proszę poinformować lekarza lub położną, gdy stosujesz terapię zastępczą.

Badania naukowe

Olejki eteryczne z mandarynki, rumianu rzymskiego, i kadzidłowca Cartera, używane były ze względu na harmonijne połączenie z moreląBaobab oraz Kukui, z uwagi na jakość i efektywność, zostały zastosowane w masażu dla kobiet ciężarnych.

Olejek Jojoba jest odpowiedni do każdego rodzaju skóry. Badania wykazały, że ma właściwości przeciwzapalne, co pozwala go wykorzystać przy problemach z łuszczycą, wypryskami, poparzeniami słonecznymi, czy przy problemach z popękaną skórą.

https://www.goodreads.com/book/show/873063.Carrier_Oils_for_Aromatherapy_Massages

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o zastosowaniu aromaterapii w praktyce okołoporodowej zobacz: Burns, E., Blamey, C., Ersser, E., Barnetson, L., Lloyd, A., (2000). The Journal of Complementary Medicine. Volume 6, pp141-147.   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10784271

Olej miętowy został opisany przez Tate (1997), gdzie wykazała jego skuteczność przy niwelowaniu nudności pooperacyjnych u kobiet, które miały wykonywane zabiegi ginekologiczne. Peppermint oil: a treatment for postoperative nausea.J Adv Nurs. Sep;26(3):543-9.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9378876