Studium przypadku – Masaż krocza

Studium przypadku – Motherlylove

Przypadek 5: Masaż krocza – Motherlylove Down Below Olejek do masażu krocza

Od obawy przed nacięciem do niewielkiego pęknięcia krocza podczas porodu

Rosemary* była w 34 tygodniu ciąży z jej drugim dzieckiem, kiedy skontaktowała się ze mną. Dowiedziała się, że mam jako położna przeszkolenie i doświadczenie w zakresie terapii uzupełniającej. Wszystkie jej prześwietlenia i testy krwi były w normie. Nie miała żadnych problemów zdrowotnych podczas obecnej i poprzedniej ciąży jak i wcześniej.

Unikanie nacięcia krocza

Rosemery, pierwsze dziecko urodziła przy pomocy kleszczy, po sztucznym wywołaniu porodu w 41 tygodniu + 11 dni i chętnie chciała uniknąć kolejnego nacięcia. Kobiet odczuwała ból krocza, po pierwszym przez wiele miesięcy, co miało również wpływ na jej relacje z partnerem.

Wytłumaczyłam jej, ze przeprowadzono wiele badań na temat masażu krocza w ciąży, które wykazały mniej pęknięć krocza u kobiet masujących te okolice ciała od 34 tygodnia ciąży. Ponieważ, miała już bliznę po cięciu z poprzedniego porodu, masaż pozwoliłby jej na zwiększoną elastyczność skóry, a tym samym większy spokój i pewność siebie podczas kolejnego porodu.

Masaż krocza

Rosemery zgodziła się wypróbować olejek, ponieważ wierzyła w mniejszy ból po porodzie i chciała uniknąć rozdarcia. Wymieszałam olejki nośnikowe (roślinne) bez dodatku olejków eterycznych, ponieważ jest to bardzo delikatne strefa ciała. Wręczyłam jej również ulotkę na temat sposobu wykonania masażu, ważne jest aby masaż został wykonany poprawnie. Kiedy mnie opuszczała, była spokojna i bardzo ciekawa efektu masażu sprezentowanymi przeze mnie olejkami.

Rozmowa po porodzie

Zadzwoniłam do Rosmary 3 tygodnie po porodzie jej córki. Usłyszałam w jej głosie szczęście. Powiedziała, że miała prawidłowy poród z niewielkim rozdarciem, co nie wymagało żadnego szycia. Jej odczucia po drugim porodzie były zupełnie sprzeczne z doświadczeniem po pierwszej ciąży, potwierdziła również, że gdyby wiedziała o masażu w czasie pierwszej ciąży na pewno by zastosowała olejki. Była bardzo wdzięczna za pomoc i umożliwienie jej odczuwania o wiele większej radości z posiadania córki.

*Imię zostało zmienione w celu ochrony prywatności pacjentki.

Proszę poinformować lekarza bądź położną gdy stosujesz terapię zastępczą.

Badania naukowe

Wykorzystałam mieszankę olejków roślinnych (nośników) z Jojoba i moreli, które są bezpieczne do stosowania w czasie ciąży. Ich skuteczność i jakość została specjalnie dobrana z myślą o masażu krocza.
Olejek z moreli jest szybko absorbowany przez skórę i pozwala na niesamowity odżywcze nawilżenie skóry. Olejek z Jojoba jest kompatybilny ze składem olejków zawartych w skórze i dlatego może głęboko wnikać w skórą nadając jej większą elastyczność.

Więcej informacji na temat odpowiedniego olejka do masażu krocza znajdziesz klikając w poniższy link.

Motherlylove Down Below Olejek do masażu krocza

Jan Bastard BSc. (Hons) complementary therapy/aromatherapy, RN, RM, Anaesthetic Diploma, IAIM.

Kettle, C., Tohill, S. (2008). Perineal care BMJ Clin. Evid 2008:1401 (online).

Beckmann, M. M., Garrett, A. J. Antenatal perineal massage for reducing perineal trauma. Cochrane Database Syst. Rev. 2006 Jan 25 (1).

Uwaga! Nie używaj olejku, jeśli cierpisz na infekcję dróg rodnych.