Indukcja porodu

Studium przypadku – Motherlylove

Przypadek 4 : Indukcja porodu – Motherlylove Due Date Olejek do masażu w czasie ciąży i porodu

Terapia uzupełniająca – Poród – Prawidłowe narodziny

Jako położna, aromaterapeuta i doświadczona w refleksjo-terapii u kobiet ciężarnych, została odesłana do mnie przez swoją położną – Cherry*. Była w 40 tygodniu ciąży +4 dni i została skierowana na medyczną indukcję porodu w ciągu najbliższych 6 dni. Wszystkie badania krwi i płodu były w normie. Nie miała żadnych problemów medycznych w czasie ciąży jak i wcześniej.

Nie rodzić

Cherry, pragnęła uniknąć sztucznej indukcji porodu i spróbować terapii zastępczej aby wywołać poród. Po rozmowie z pacjentką o korzyściach terapii, możliwych środkach ubocznych i leczeniu, pisemna zgoda została uzyskana. Zbadałam palpacyjnie macice, co pozwoliło mi potwierdzić prawidłowe ułożenie dziecka, jak również bicie jego serca było prawidłowe. Społeczna położna wykonała dzień wcześniej masaż szyjki macicy. Natomiast nic nie wskazywało na szybki poród u Cherry.

Opieka nad przyszłą mamą i jej dzieckiem

Wykorzystałam mieszankę lawendyrumianku rzymskiego i mandarynki olejki eteryczne zmorelikukui oraz baobab. Zaproponowałam Cherry, aby ułożyła się wygodnie na lewej stronie ciała poprzez wykorzystanie poduszek, a następnie wykonałam masaż pleców wraz ze stymulacją punktów akupresury stawu krzyżowo biodrowego. Wykorzystałam również swoją wiedze w zakresie refleksologii i wykonałam stymulujące naciski na określone punkty w stopach Cherry. Uciskałam 3 punkty (wątrobę 21, okrężnicę 4 i śledzionę 6) i pokazałam Cherry, w jaki sposób uciskać te miejsca. Pacjentka poczuła się zrelaksowana po masażu, a jej samopoczucie sie poprawiło. W ciągu kilku następnych dni, spotykałam się z nią, aby pomóc jej wykonać masaż.

Terapia zastępcza zakończona szczęśliwym porodem

Otrzymałam informację od położnej Cherry, o konieczności odwołania kolejnego masażu, ponieważ zaczęła rodzić. Kiedy odwiedziłam w tym dniu porodówkę, Cherry i jej mąż z radością przedstawili mi ich nowonardzoną córkę. Cherry miała normalny poród przy wykorzystaniu entonoxu, jako środka znieczulającego ból. Czyła się dobrze, a jej noworodek był zdrowy z dobrze wykształconymi płucami.
Była wdzięczna za opiekę i nie mogła uwierzyć, że terapia zastępcza, pomogła jej tak swobodnie przejść poród. W ciągu następnych 10 dni Cherry i jej dziecko zostały wypisane spod opieki położnej.

*Imię zmienione w celu ochrony prywatności.

Proszę pamiętać o poinformowaniu lekarza lub położną, jeżeli stosujesz terapię zastępczą.

Badania naukowe

Wszystkie olejki eteryczne zostały wymieszane harmonijnie. W skład produkty wchodzi olejek z moreliBaobab, i Kukui, olejki roślinne są odpowiednie dla kobiet ciężarnych, można je również wykorzystać podczas porodu. Ich właściwości i jakość, zostały wyselekcjonowane z myślą o pobudzeniu porodu.

Lawenda i rumian rzymski, wykorzystanie w aromaterapii i praktyce położniczej. Burns, E., Blamey, C., Ersser, E., Barnetson, L., Lloyd, A., (2000). The Journal of Complementary Medicine. Volume 6, pp141-147.

Lawendowy olejek eteryczny https://roberttisserand.com/2011/07/lavender-oil-and-pregnancy/

Olejek eteryczny z mandarynki ma bardzo korzystny wpływ w przypadku spadku energii oraz huśtawki nastrojów.

Ciąża i poród. Tiffany Field https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2870995/

 

Jan Bastard BSc. (Hons) complementary therapy/aromatherapy, RN, RM, Anaesthetic Diploma, IAIM.