Stres w ciąży! Przydatne porady eksperta specjalnie dla Ciebie

  • by
Kobieta w ciąży odpoczywa na łóżku

Stres w ciąży. Dlaczego należy redukować stres i lęki podczas ciąży?

Kobiety często odczuwają niepokój lub stres w czasie ciąży.

Ciągły niepokój i stres może wpływać na emocjonalny rozwój dziecka i jego dobre samopoczucie.

Stres może pojawić się od samego początku ciąży.

Przeciążenie hormonu stresu – kortyzolu – może przedostać się z krwioobiegu matki przez łożysko do nienarodzonego dziecka.

Dlatego ważne jest, aby nauczyć się technik odstresowywania.

Używaj tych technik od początku ciąży.

Dowiedz się, które strategie działają na Ciebie.

Zastosuj te środki odstresowujące w swoim nowym życiu – macierzyństwie.

 

“To co dzieje się w łonie matki, może pozostać na całe życie”(org.”What happens in the womb can last a lifetime”)

Prof. Robert Winston, Emerytowany profesor badań nad płodnością w Imperial College London 

Pracując jako położna w Wielkiej Brytanii i za granicą w 4 krajach afrykańskich, zdałam sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o ciało kobiety ciężarnej, jej umysł i zrozumienie jej środowiska społecznego. Aspekty te są bardzo istotne dla zdrowia i samopoczucia matki i dziecka. Pod koniec ciąży następuje poród i dobry wynik oceny dziecka jest najważniejszy dla matki, dziecka oraz przyszłości rodziny.

To był początek mojej pasji, aby pomagać kobietom na najbardziej wrażliwym etapie ich życia. Zmniejszenie stresu i lęku w celu poprawy samopoczucia matki i dziecka, co z kolei pomoże ograniczyć ryzyko depresji.

Ta pasja skłoniła mnie do napisania pracy akademickiej, która jest uznawana na całym świecie. Kluczem jest zmniejszenie stresu i niepokojów podczas opieki nad kobietą w ciąży, ponieważ szczęśliwa mama ma szczęśliwe dziecko i szczęśliwą rodzinę.

 

Oto kilka prostych strategii do zastosowania, aby zmniejszyć lęki i stres w ciąży

1. Odpręż się

Co ciekawe, odpoczynek jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz praktykować, ponieważ jest to idealna pora, kiedy możesz dostroić się do ciała. Kiedy jesteś zmęczona – odpoczywaj, a kiedy jesteś bardzo zmęczona – idź do łóżka.
W wieku 24 tygodni nienarodzone dziecko może słyszeć, więc porozmawiaj z dzieckiem i zacznij poznawać jego wyjątkowe ruchy. (Policz kopnięcia)
WSKAZÓWKA: Trudno jest odpocząć, gdy masz inne dzieci. Poproś swojego partnera, dziadków lub przyjaciela, aby pomógł Ci zaopiekować się dziećmi przez kilka godzin, abyś mogła się odprężyć.

Zawsze rozmawiaj ze swoim partnerem, jeśli masz jakieś obawy, ponieważ zmniejszy to twój niepokój.

Motherlylove Masaż kobiety w ciąży2. Porozmawiaj z kimś

Jeśli martwisz się o swoje dziecko, swoje zdrowie albo masz problemy w domu lub w pracy, poproś swoją położną o wsparcie i dowiedz się informacji na temat grupy wsparcia w Twojej okolicy.

Rozmowa z partnerem o swoich zmartwieniach może również sprawić, że oboje poczujecie się lepiej, ponieważ on również może martwić się o wszystkie pojawiające się zmiany w waszym życiu.

3. Stosuj terapie uzupełniające

Terapie uzupełniające stały się bardzo popularne wśród kobiet w ciąży i w czasie porodu. Ważne jest, aby każda terapia uzupełniająca była bezpieczna, dlatego szukaj położnej lub terapeuty, który został przeszkolony w zakresie ciąży i porodu.

Korzystaj z terapii uzupełniających, które zostały potwierdzone badaniami naukowymi:

Masaż

Masaż jest świetnym sposobem na zmniejszenie lęków i złagodzenie napięcia mięśni. Poszukaj położnej lub masażysty, który został przeszkolony i dostosjuje masaż w ciąży, specjalnie do twoich potrzeb.

Masaż pleców i ramion, masaż dłoni i ramion, masaż stóp i nóg są bardzo relaksujące, a poza tym uczucie rozpieszczania jest niesamowitym sposobem na zmniejszenie stresu.

WSKAZÓWKA: Zamiast iść do Spa, zaoszczędź pieniądze kupując, naturalne produkty do pielęgnacji skóry, specjalnie dopasowane dla kobiet w ciąży i ciesz się masażami w domu. Możesz także kupić odpowiednie olejki do masażu i poprosić partnera aby Cię masował.

 

Masowanie krocza

Skóra, która rozciąga się, gdy rodzi się dziecko (krocze) jest bardzo ważnym obszarem do masażu. Poprzez poznanie i przygotowanie ciała, możesz mieć większą pewność siebie i mieć mniej obaw odnośnie porodu.
Badania wykazały, że prawdopodobieństwo rozdarcia krocza jest mniejsze, a powrót do zdrowia 3 miesiące po porodzie jest znacznie szybszy w porównaniu z kobietami, które nie masowały krocza w czasie ciąży.

Masaż podczas porodu i późnej ciąży

Motherlylove Masaż pleców kobiety w ciąży

Masaż jest świetny dla relaksu, redukuje niepokój i stres w ciąży. Masaż stosowany podczas porodu może zmniejszyć potrzeby kobiet w zakresie stosowania łagodzenia bólu, wspomaga relaks i umożliwia kobietom poczucie większej kontroli podczas porodu.
Położne, które zalecają masaż dla kobiet sprawiają, że czują się one fantastycznie i dają im poczucie, że ktoś troszczy się o nie, dzięki czemu mają ogromne korzyści dla siebie i dziecka. Zmniejszając ból i niepokój, zwiększają skurcze, przyspieszają poród i wspierają rodzące kobiety.
WSKAZÓWKA: Bardzo ważne jest, aby podczas porodu partner wykonywał masaż, co daje mu poczucie, że jest częścią porodu, a to z kolei poprawia więź między partnerami.

 Aromaterapia

Aromaterapia może pomóc w utrzymaniu normalnego stylu życia poprzez zmniejszenie lęku i ułatwienie odprężenia, szczególnie w czasie ciąży.

Obecnie coraz więcej położnych stosuje masaż aromaterapeutyczny i refleksoterapię do indukcji porodu, które okazały się bardziej skuteczne niż medyczne wywoływanie porodu.

Ważne jest, aby pamiętać, że indukcja porodu jest leczeniem medycznym z określonych przyczyn medycznych i nie powinna być przeprowadzana samodzielnie. Korzystanie z terapii uzupełniającej w celu indukcji porodu powinno być wykonywane wyłącznie przez profesjonalistę.

Ostrzeżenie: Nie używaj żadnych olejków eterycznych w czystej postaci, gdy jesteś w ciąży

Wielu terapeutów ma przeszkolenie w stosowaniu olejków eterycznych również w macierzyństwie.

Czym są olejki eteryczne? – Nauka

Olejki eteryczne to naturalne, skoncentrowane, pachnące oleje, które zostały wyekstrahowane z roślin. Mają złożoną strukturę chemiczną, każda o unikalnych właściwościach, która jeśli zostanie prawidłowo użyta może być wykorzystana do eliminacji dolegliwości emocjonalnych i fizycznych.

Co ciekawe, najnowsze badania wykazały, że nienarodzone dzieci posiadają zdolność węchu od 32-34 tygodnia ciąży.

WSKAZÓWKA: Nie zaleca się mieszania własnych olejków eterycznych, jeśli nie jesteś przeszkolony. Wyglądają podobnie, ale mają różne łacińskie nazwy i strukturę chemiczną. Musisz zachować ostrożność w wyborze olejków.

Położne i aromaterapeuci, którzy zostali przeszkoleni w aromaterapii macierzyńskiej, znają strukturę chemiczną i proporcje tych silnych składników, które są bezpieczne w użyciu dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

Refleksologia

Wykazano, że refleksologia jest bardziej efektywna w indukcji porodu niż interwencja medyczna. Na stopach znajdują się odpowiednie punkty nacisku, które odpowiadają narządom i tkankom ciała.
Motherlylove Masaż stóp kobiety w ciążyWSKAZÓWKA: Refleksologia różni się od standardowego delikatnego masażu stóp. Masaż stóp i nóg przed położeniem się do łóżka zapobiega skurczom nóg lub niespokojnym nogom, eliminując ryzyko stresującej nocy.

Akupunktura

Badania wykazały, że leczenie z wykorzystaniem akupunktury może korzystnie wpływać na zaburzenia lękowe i objawy lękowe. W akupunturze wykorzystuje się bardzo cienkie igły ale jeśli mimo wszystko myśl o tym wzbudza twój niepokój, możesz spróbować Shiatsu i Akupresury. Zarówno Shiatsu, jak i chińska akupresura to techniki wykorzystujące siłę dotyku i nacisk.

4. Zdrowa dieta

Wiele pokarmów jest dobre dla twojego ciała i umysłu oraz dla twojego dziecka. Niektóre mają właściwości, które mogą uspokoić, zmniejszyć lęki, a co za tym idzie wpływać na dobry nastrój i spokojny sen – tak bardzo dla twojego zdrowia i samopoczucia.

Oto niektóre “pożądane” właściwości w żywności:

Motherlylove Zdrowe odżywianie kobiety w ciąży

Jedzenie prawidłowej żywności może poprawić nastrój i zdrowie twojego dziecka

Tryptofan, aminokwas, przekształca się w serotoninę, która reguluje nasz nastrój i może pomóc w zasypianiu. Występuje w orzechach, nasionach, świeżym kurczaku, jajach i jogurcie. Dobrym źródłem tryptofanu są również banany. Te pokarmy uspokajają i wspomagają sen.

Kwasy tłuszczowe omega-3 również poprawiają nastrój i sen. Te kwasy tłuszczowe znajdują się w tłustych rybach, takich jak łosoś, tuńczyk, makrela i sardynki.
Laktucarium,sok mleczny, znajdujący się w sałacie ma podobne właściwości sprzyjające dobrze przespanej nocy. Zanim pójdziesz spać, zrób sałatkę z sałatą.
WSKAZÓWKA: Woda – pamiętaj, aby wypić 6-8 szklanek. Staraj się kontrolować kiedy jesteś spragniona i odpowiednio zwiększ ilość lub częstotliwość picia wody tak aby nie dopuszczać do stanu kiedy chce Ci się pić.

 

Co sprawia że jesteśmy kim jesteśmy? – Epigenetyka(film w języku ang.)

“Opieka nad stanem emocjonalnym kobiety w ciąży, a także jej stanem fizycznym jest ważna dla wyników jej dziecka”

Profesor Vivette Glover, doktor habilitowany, jest profesorem psychologii perinatalnej w Imperial College LondonWATCH – Profesor Vivette Glover opowiada o przed-narodzinach i wpływie na płód.

5. Ćwiczenia

Ćwiczenia uwalniają hormony szczęścia – endorfiny, dopaminę i serotoninę, ale słuchaj swojego ciała, ponieważ zbyt wiele ćwiczeń może mieć negatywny wpływ na Ciebie i Twoje dziecko.
Regularne ćwiczenia i techniki relaksacyjne zwiększają dopływ krwi do skóry, co poprawia jej elastyczność i zmniejsza ryzyko wystąpienia rozstępów.

Motherlylove Kobieta w ciąży na baseniePływanie to świetne ćwiczenie w ciąży.
Ćwiczenia, które są dla ciebie dobre, obejmują chodzenie, pływanie, zajęcia aqua-aerobic, jogę i wszystko, co sprawia, że czujesz się dobrze i redukujesz lęki.Jeśli wcześniej nie ćwiczyłaś, joga w ciąży będzie odpowiednia dla twojego ciała.Joga i medytacja są doskonałe razem, szczególnie gdy uczysz się technik relaksujących oddechów i wizualizacji, które niesamowicie wpływają na zmniejszanie stresu.

WSKAZÓWKA: Ćwiczenia oddechowe pomogą Ci się zrelaksować, gdy jesteś w trakcie porodu, powstrzymując strach i niepokój. Spowoduje to harmonię twojego ciała i umysłu.

6. Szkoła rodzenia

Dowiedz się więcej o rozwoju prenatalnym i porodzie na zajęciach szkoły rodzenia. Sprawdź, gdzie w w twoje okolicy są zajęcia. Uczęszczanie na zajęcia i spotkania z przyszłymi rodzicami to wspaniały sposób na poznanie nowych przyjaciół i zbudowanie systemu wsparcia.
Odwiedź oddział położniczy Szpitala lub Położnej, do którego się wybierasz i sprawdź, jak daleko jest od Twojego domu / mieszkania, aby mieć wystarczającą ilość benzyny w swoim samochodzie! Może to pomóc zmniejszyć obawy, gdy wiesz, gdzie będziesz mieć poród.
Pomoże Ci również w napisaniu planu porodu. Porozmawiaj ze swoją położną, jeśli masz przytłaczający strach przed narodzinami.
Jeśli planujesz cesarskie cięcie, położne omówią z tobą, co się stanie.
WSKAZÓWKA: Zapisz wszystkie swoje pytania przed porodem, ponieważ, gdy dziecko da Ci “solidnego kopniaka”:) możesz zapomnieć o ważnym pytaniu, które chciałaś zadać.

7. Podróżowanie

Baby on board - Dziecko na pokładzie

Dojazdy do pracy mogą być bardzo stresujące dla kobiet w ciąży, a w miarę upływu czasu stwarzają więcej dolegliwości związanych z ciążą, takich jak ból pleców, bardzo zmęczone nogi i stopy, obrzęk kostek itp.
Poproś o miejsce siędzące w środkach komunikacji, nawet jeśli nikt go nie oferuje – większość ludzi potrzebuje delikatnego szturchnięcia!
Zapytaj swojego szefa, czy możesz wyjść przed godziną szczytu i uniknąć dodatkowych utrudnień związanych z dojazdem do pracy.

WSKAZÓWKA: W londyńskim metrze można otrzymać znaczek Baby on board(dziecko na pokładzie), który przypomina innym pasażerom aby zwolnili miejsce siedzące. Podobne znaczki znajdziesz do kupienia w internecie.

 8. Sprawy finansowe

Posiadanie dziecka może być kosztowne, ale sporządzenie listy rzeczy, które naprawdę potrzebujesz, jest bardzo pomocne i zaskakujące jest ile rzeczy możesz pożyczyć od rodziny i przyjaciół.
Sprawdź, czy masz prawo do urlopu macierzyńskiego i wynagrodzenia.
WSKAZÓWKA: Kupuj przedmioty używane.

9.Dogadzaj sobie

Rozpieść siebie. Zażyj masażu. Zasługujesz na to.

Jedzenie czekolady w ciąży
Ciemna czekolada podnosi poziom serotoniny, poprawiając nastrój i obniżając poziom stresu.
Możesz zjeść mały kawałek(kostkę) ciemnej czekolady (85% kakao lub więcej) codziennie. Spożywanie gorzkiej czekolady w rozsądnych ilościach obniża poziom cholesterolu, pomaga dbać o serce, reguluje poziom antyoksydantów.Przejdź się do kina na zabawny film lub wypożycz i zobacz w domu.
Spotkaj się z przyjaciółmi i dużo się śmiej.

WSKAZÓWKA: Pomaluj sobie paznokcie stóp na jasny pozytywny kolor. Jeśli nie możesz sięgnąć stóp lub pozwolić sobie na pedicure u kosmetyczki, poproś partnera o pomalowanie paznokci.

10. Ekstremalne stany lękowe, Depresja, Grupy wsparcia

Bycie nadmiernie niespokojnym i zestresowanym przez cały czas ciąży zdarza się rzadko i dotyka tylko nielicznej  grupy ciężarnych kobiety, ale może powodować poważne problemy. Jeśli porozmawiasz ze swoją położną lub lekarzem rodzinnym, pomogą ci, kierując cię do odpowiedniej grupy wsparcia, psychologa lub psychoterapeuty.

Poproś o pomoc, gdy jesteś w ciąży, ponieważ może być tym bardziej pomocna po urodzeniu dziecka. Jeśli zażywasz leki na depresję, porozmawiaj ze swoją położną lub lekarzem rodzinnym, jeśli martwisz się o jakiekolwiek negatywny wpływy na dziecko, ale nie wstrzymuj nagle zażywania leków.

Masaż i aromaterapia mogą być bardzo przydatne w łagodzeniu stresu i niepokoju. Masaż w czasie ciąży przyniesie korzyści nie tylko Tobie, ale również Twojemu partnerowi. Sprawi, że poczuje się on częścią całej ciąży i sprawią, a Ty, że nie jesteś z tym sama.
WSKAZÓWKA: W niektórych jednostkach położniczych NHS istnieją uzupełniające poradnie terapeutyczne dla kobiet w ciąży, ze specjalnie wyszkolonymi położnymi, które mogą ci pomóc.

OBEJRZYJ(film w języku ang.): – Creating Secure Infant Attachment – Helping Your Baby Get the Best Possible Start in Life

Ten 22-minutowy film uczy rodziców, jak stworzyć bezpieczne więzi z dzieckiem i pokonać wyzwania, które utrudniają nawiązywanie kontaktów.

PRZECZYTAJ(tekst w języku ang.): – Oxytocin: Bonding, Birth, and Trust 

Bycie szczęśliwym i wolnym od stresu jest tak dobre dla Ciebie i Twojego dziecka, więc uśmiechaj się, śmiej się i przytulaj.

Ciesz się byciem w ciąży.

Love,
Jan

Pomocne linki:

  1. Complementary  Therapies in Clinical Practice (2006) 12, 48-54

Aromatherapy and massage for antenatal anxiety: Its effect on the foetus

Janet Bastard1, Denise Tiran2

1″KentWomen’sWing,

NHSTrust, FrognalLane,Sidcup,Kent,DAl46LT,UK

2University of Greenwich, London ond Director, Expectancy Ltd, UK

2. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2014 Jan; 28(1):25-35. doi: 10.1016/j.bpobgyn.2013.08.017. Epub 2013 Sep 18. Maternal depression, anxiety and stress during pregnancy and child outcome; what needs to be done. Glover V, Institute of Reproductive and Developmental Biology, Imperial College London, Hammersmith Campus, Du Cane Road, London W12 0NN, UK. Electronic address: v.glover@imperial.ac.uk

3. What happens in the womb can last a lifetime https://www.beginbeforebirth.org/for-schools/films#womb

4. Applied nursing research: ANR (Impact Factor: 0.73). 08/2010; 23(3):153-8. DOI: 10.1016/j.apnr.2008.08.001 Source: PubMed

5. Effectiveness of foot and hand massage in postcesarean pain control in a group of Turkish pregnant women

Nuriye Degirmen, PhDa, Nebahat Ozerdogan, PhDa, Deniz Sayiner, PhDa,Nedime Kosgeroglu, PhDa, Unal Ayranci, MDb,⁎

a Nursing College, Osmangazi University, 26480 Meselik-Eskisehir,

b TurkeybMedico-Social Center, Osmangazi University, 26480 Meselik-Eskisehir, Turkey

6. Database of Systematic Reviews 2013, Issue 4. Art. No.: CD005123. DOI: 10.1002/14651858.CD005123.pub3. Antenatal perineal massage for reducing perineal trauma

Beckmann MM, Stock OM. Antenatal perineal massage for reducing perineal trauma. Cochrane

7. Journal of Physiotherapy, Volume 59, Issue 2, June 2013, Pages 109–116, doi:10.1016/S1836-9553(13)70163-2 Massage reduced severity of pain during labour: a randomised trial Rubneide Barreto Silva Gallo1, Licia Santos Santana1, Cristine Homsi Jorge Ferreira2, Alessandra Cristina Marcolin1, Omero Benedicto PoliNeto3, Geraldo Duarte1, Silvana Maria Quintana1, ,  1 Department of Gynecology and Obstetrics 2 Department of Health Sciences Applied to the Locomotor Apparatus 3 Department of Surgery and Anatomy Faculty of Medicine of Ribeirão Preto, University of São Paulo, Ribeirão Preto/SP, Brazil Available online 10 May 2013 Open Access funded by Australian Physiotherapy Association

8. DOI: https://dx.doi.org/10.12968/bjom.2014.22.9.630

Published Online: September 09, 2014

Reducing post-dates induction numbers with post-dates complementary therapy clinics

Tara Pauley

Research Midwife, Hinchingbrooke Health Care NHS Trust.

Rebecca Percival


Practice Development Midwife, Hinchingbrooke Health Care NHS Trust.


9. Lavender oil and pregnancy Author: Robert Tisserand (Blog)

https://roberttisserand.com/2011/07/lavender-oil-and-pregnancy/

10. Wonders of the womb by Charlotte Harding MailOnline 27 December 2005

11. Reflexology administered to women in labor. Reflexology Research a compilation of current research in the field. February 19 2012
https://reflexologyresearch.wordpress.com/2012/02/19/reflexology-administered-to-women-in-labor/

12. The Power Of Pressure

Sea-Band Ltd, Lancaster Road, Hinckley,

Leicestershire, LE10 0AW, England.


13. First evidence that yoga can help keep expectant mothers stress free https://bit.ly/1mle0E1 “Effects of Antenatal Yoga on Maternal Anxiety and Depression: A Randomized Controlled Trial” in published in the Journal Depression and Anxiety on 1 May 2014. https://bit.ly/1mle0E1   14. Stress in the womb https://www.beginbeforebirth.org/the-pregnancy/emotional-state   15. Oxytocin: Bonding, Birth, and Trust Caitlin Kirkwood Caitlin Kirkwood is a freelance science writer and PhD candidate in neurobiology at the University of Pittsburgh.  Her translational research focuses on molecular mechanisms of Alzheimer’s disease and psychosis. In addition to contributing to BrainFacts.org, she has written for Scientific American and Being Human.


16. https://www.brainfacts.org/sensing-thinking-behaving/mood/articles/2014/oxytocin-bonding-birth-and-trust/

17. Embrace hugging: Daily cuddles can combat infections and lowers risk of heart disease by Roger Dobson for The Mail on Sunday10 November 2012

18. Read more: https://www.dailymail.co.uk/health/article-2230972/Embrace-hugging–good-you.html#ixzz46ew3cT1D  Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook Read more: https://www.dailymail.co.uk/health/article-2230972/Embrace-hugging–good-you.html#ixzz46ew3cT1D  Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook

Wideo:

  1. What happens in the womb can last a lifetime

https://www.beginbeforebirth.org/for-schools/films#womb

2. Epigenetics: What Makes Us Who We Are? – Begin Before Birth

https://www.beginbeforebirth.org/for-schools/films#womb

3. Pre-Birth – Professor Vivette Glover MA, PhD, DSc is Professor in Perinatal Psychobiology, Imperial College London

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *